wtorek, 12 września 2017

Warmińskie spotkanie ze strojem kujawskim i haftem pałuckimOd 2012 roku redakcja Atlasu Polskich Strojów Ludowych realizuje projekt cyfryzacji oraz udostępniania w Internecie archiwalnych zeszytów z serii APSL. Dzięki współpracy z Polskim Instytutem Antropologii dostępnych jest już kilkanaście zeszytów, a kolejne czekają na zeskanowanie i udostępnienie. Aby zeszyt mógł się znaleźć w wirtualnej przestrzeni konieczna jest zgoda autorów lub spadkobierców. Nadal jednak do spadkobierców kilku autorów nie udało nam się dotrzeć…
Jedną z autorek jest Halina Mikułowska. Etnografka i muzealniczka, związana z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Znana przede wszystkim z pasji, z jaką dokumentowała, badała i opisywała wzornictwo kujawskie oraz pałuckie. Etnografię skończyła w Toruniu, a jej praca magisterska w całości poświęcona strojom kujawskim została opublikowana w 1953 roku jako tom 9 w serii APSL. Do dzisiaj publikacja ta stanowi niewyczerpane źródło ważnych informacji przede wszystkim dla grup folklorystycznych. Tym bardziej redakcji APSL zależało na tym, by książka mogła być dostępna za darmo w Internecie. Ale był kłopot z dotarciem do spadkobierców…
Aż do sierpnia 2017 roku, kiedy podczas wakacyjnej podróży trafiłam na Warmię, do miejscowości Jeziorany i do mieszczącej się w jednej z kamieniczek w samym centrum miasta – Galerii Revita Warmia. Najpierw poznałam Marcelinę Mikułowską, która na dźwięk słowa „etnografia” od razu zaczęła opowiadać o babci swojego męża – Rafała. Po krótkiej rozmowie okazało się, że Babcia Haluszka to jest TA BABCIA, czyli HALINA MIKUŁOWSKA – poszukiwana od kilku lat przez Redakcję APSL.
Po krótkim czasie już byliśmy w domu państwa Mikułowskich, gdzie przy ciepłej herbacie i deszczu za oknem potoczyła się opowieść o Babci Haluszce – szalonej etnografce i badaczce.
Ciąg dalszy tej historii nastąpi, a wkrótce dostępna będzie cyfrowa wersja jej wspaniałej książki „Strój kujawski”.
Anna Weronika Brzezińska 

Materiał archiwalny będzie zdigitalizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu MKiDN Kultura cyfrowa zgodnie z umową nr 10358/17/FPK/DMP z dnia 28.11.2017 r.

 Wnuk Rafał ze zdjęciem Babci Haluszki, fot. A. W. Brzezińska
Z rodzinnego archiwum, fot. A. W. Brzezińska