sobota, 10 maja 2014

Brak informacji też jest informacją

W sobotni poranek wyruszyła ekipa z Poznania do Muzeum Okręgowego w Lesznie, aby sfotografować do przygotowywanego właśnie kolejnego numeru APSL Strój kościański 3 elementy garderoby męskiej. Wyprawa konieczna, bo poza 2 eksponatami w poznańskim Muzeum Etnograficznym MNP żadnych innych męskich elementów garderoby nie ma (poza rekonstrukcjami). Wg. informacji z literatury tylko Leszno dysponuje interesującymi nas przedmiotami.W Muzeum czekała na nas sala przygotowana do sesji zdjęciowej, 3 eksponaty, karty inwentarzowe. I wielkie rozczarowanie.... Eksponaty okazały się być spod Gostynia, spod Leszna i spod Nowego Tomyśla. Żaden z powiatu kościańskiego! Owszem, elementy garderoby bardzo podobne, ale nie takie same, no i nie z interesującego nas terenu.
Rozczarowanie...
To jedziemy do wsi, w której wg. przekazu z II tomu Kultury ludowej wielkopolski (fot. poniżej) znajdują się tabliczki wotywne w miejscowym kościele. Na jednej z nich jest przedstawione wyobrażenie młodej dziewczyny w stroju kościańskim. Wiemy, że część tabliczek wotywnych została w 2004 roku skradziona, ale może ta jedna ocalała? Jedziemy przez piękne, zielone, wielkopolskie pola. Drogami lokalnymi, pośród zieloności dojeżdżamy do wsi - pośrodku kościół, wokół spokojna wieś. Ksiądz oprowadza nas po kościele i pokazuje to co udało się odzyskać od złodziei. w latach 90. XX wieku grasowała po okolicy polsko-włosko-niemiecka mafia, która okradła wiele okolicznych kościołów. Ten też. I tabliczkę wotywną ze strojem też...
Brak informacji też jest informacją, dane z literatury zweryfikowane, powrót do Poznania przez wielkopolską zieloność... Jedyna fotka z tabliczką wotywną znajduje się (całe szczęście!) w Archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii UAM.
Chociaz coś.